به بهترین شکل اعتماد کن
سبد خرید خالي مي باشد

فرمان هیدرولیک از آپشن های جذاب خودروها، برای رانندگی بهتر و راحت تر به شمار می رود. خراب شدن هیدرولیک فرمان خود را با نشانه های و علائمی نشان می دهد. اگر احساس می کنید که هیدرولیک فرمان شما خراب شده است، توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

لیست قیمت شیلنگ هیدرولیک

ویژگی های شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان، باید از بهترین و درجه یک ترین مواد استفاده شوند زیرا وظیفه آن ها از درجه حساسیت بالایی برخوردار است. این قطعات نیز مانند سایر قطعات خودرو دارای یک سری استاندارها و اندازه ها هستند که در هنگام تهیه و ساخت مورد توجه قرار گرفته است.

در دو سر انتهایی شیلنگ ها از کوپلینگ های فلزی برای اتصال به سایر قطعات استفاده شده است. شیلنگ هایی که به صورت استاندارد ساخته شده اند، مونتاژ پذیری راحتی دارند. همچنین اگر در ساخت آن ها از مواد باکیفیت استفاده شده باشد، طول عمر بالایی داشته و برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع شیلنگ های پمپ هیدرولیک

دسته بندی شیلنگ های هیدرولیک به دو صورت انجام می گیرد:

 • بر اساس استحکام و مقاومت در ساختارشان
 • بر اساس نوع و کارایی آن ها

براساس استحکام و مقاومت در ساختار شیلنگ پمپ هیدرولیک به سه دسته زیر تقسیم  می گردند:

 • بافته سیمی
 • بافته نخی
 • بافته سیمی مارپیچ

انواع شیلنگ هیدرولیک بر اساس نوع و کارایی

شیلنگ های هیدرولیک بر اساس نوع و کارایی به چهار دسته زیر تقسیم می گردند:

 • اتصال فشاری ( بدون بست)
 • فشار ضعیف
 • فشار متوسط
 • فشار بالا

در ادامه به طور مفصل به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

اتصال فشاری (بدون بست)

همانطور که می دانید شلینگ پمپ هیدرولیک فرمان وسایر شیلنگ ها برای اتصال نیاز به یک سری تجهیزات دارند. اما برخی از آن ها به گونه ای طراحی شده اند که به جای اتصال با بست تنها با یک ضربه به سر شیلنگی متصل می گردند.

شیلنگ های بدون بست در مکان هایی که فشار کاری آن ها کمتر از 20 بار است، مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

فشار ضعیف

ظاهر شیلنگ های فشار ضعیف نازک و شفاف بوده و برای اتصال مخزن و خط مکش و انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. مکانیزم شیلنگ فشار ضعیف، این امکان را فراهم کرده است که تا پمپ آزادانه شروع به لرزش کنند.

شیلنگ های فشار ضعیف علاوه بر استفاده در موارد فوق برای انتقال روغن برگشتی در شیرها و هیدروموتورها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فشار متوسط

شیلنگ های متوسط قابلیت انتقال آب و روغن را داشته و به همین دلیل در دستگاه های کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

شیلنگ های فشار متوسط توانایی کار در 10 تا 250 بار فشار کاری را دارند.

فشار بالا

شیلنگ هیدرولیک فشار بالا یا شیلنگ های هیدرولیک فشار قوی به دلیل نوع طراحی و مکانیزمی که در آن به کار رفته است، توانایی بالایی داشته و بین قطعات ثابت و متحرک از آن ها استفاده می گردد. همچنین در مکان هایی که امکان استفاده از لوله های صلب یا تیوبی وجود ندارد، از این نوع استفاده می کنند. شیلنگ های فشار بالا برای روغن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عوامل کاهش طول عمر شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان یکی از مهم ترین اجزای سیستم هیدرولیک خودرو است. باید در هنگام خرید و تهیه آن به کیفیت و جنس قطعه توجه ویژه ای شود. همچنین از دقت و توجه در انتخاب اتصالات آن غافل نگردید. رعایت این دونکته می تواند شما را تا مدت ها از تعمیر یا تعویض آن بی نیاز کند.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش طول عمر شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در هنگام تعویض این قطعه از خم شدن بیش از اندازه آن خود داری کنید.
 • در هنگام نصب آن بهتر است که از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید. زیرا عدم نصب مناسب و پیچ خوردگی آن موجب کاهش طول عمر قطعه و ایجاد مشکل در سیستم می گردد.
 • در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. به خاطر داشته باشید که کشیدگی یا منقبض شدن بیش از اندازه آن موجب کاهش طول عمر این قطعه می گردد.
 • هر گونه خوردگی یا سائیدگی در شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان به معنای عدم کیفیت است.
 • سیستم های هیدرولیک در یک دمای مناسب، کار می کنند. افزایش دما یا کاهش دما موجب خرابی قطعات از جمله شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می گردد.
 • فشارهای اضافی موجب آسیب و صدمه به این قطعه می گردند. همانطور که گفتیم هریک از انواع قطعات، قادر به تحمل فشار خاصی هستند.

نشانه های خرابی شیلنگ پمپ هیدرولیک

خرابی شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان با علائم ونشانه هایی همراه است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • در صورت خرابی یا فرسوده شدن شیلنگ پمپ هیدرولیک، ممکن است که سطح روغن هیدرولیک کاهش یابد. زیرا برای انتقال روغن از یک محل به محل دیگر از شیلنگ استفاده می شود.
 • خرابی قطعات سیستم هیدرولیک ممکن است که شنیدن برخی صداها در طول چرخاندن فرمان خودرو همراه باشد. صداهای ناهنجار یا غیر عادی حاکی از بروز مشکل در سیستم است.
 • به دلیل نشت روغن از اطراف شیلنگ هیدرولیک امکان چرب شدن اطراف آن وجود دارد.
 • از طرفی نیز ممکن است در صورت چرخش فرمان، عملکرد مناسبی از آن مشاهده نکنید. مثلا ممکن است که با چرخاندن فرمان، چرخ های خودرو به درستی حرکت نکند.
 • یکی دیگر از نشانه های خرابی سیستم فرمان هیدرولیک، سستی یا خرابی بیش از اندازه لایه خارجی است. همانطور که می دانید لایه خارجی باید یکدست بوده و عاری از هرگونه لکه یا زدگی باشد.
 • لقی اتصالات از دیگر نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض شیلنگ هیدرولیکی به شمار می آید.

در صورت خرابی، شلنگ پمپ هیدرولیک فرمان را تعویض کنید!

شیلنگ های هیدرولیکی در حالت خرابی، در خطرناک ترین حالت ممکن قرار می گیرند. زیرا هرگونه فشار اضافی به آن ها می تواند منجر به ایجاد نیرو در سیال آن ها گردد. 

سیال هیدرولیک قابل فشردن نیست و در صورت فشار، مقدار زیادی نیرو ایجاد می کند: در قسمت بالایی حداکثر 2،100-5،000 psi. کارکرد تجهیزات هیدرولیکی کاری عملی است و وقتی خرابی شلنگ رخ می دهد، می تواند در حضور افراد باشد و احتمالاً صدمات جدی و غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد. برای به حداقل رساندن احتمال خطر بهتر است شیلنگ را وصله نکنید همچنین روش های دیگری را برای تعمیر امتحان نکنید. تعویض تنها راه اطمینان از ایمن بودن مونتاژ شیلنگ هیدرولیک است.

طول عمر شلنگ هیدرولیک

طول عمر آن به عوامل زیادی از جمله محیط و نوع شیلنگ هیدرولیک بستگی دارد، اما به عنوان یک قانون کلی در زمینه نگهداری ، شیلنگ ها و اتصالات باید هر 1-2 سال تعویض شوند. اگر مطمئن نیستید که آیا باید یک شیلنگ تعویض شود یا سوالی دارید، احتمالاً جواب مثبت است. در صورت تردید ، مسیر ایمن را طی کنید.

تعویض شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

با توجه به هزینه های سنگین تعمیر و تعویض قطعات، اغلب افراد تمایل دارند که این کار خودشان انجام دهند. اما پیشنهاد می کنیم که تعویض آن را به یک تعمیرکار یا کارشناس خودرو واگذار کنید. زیرا برای تعویض شما نیاز به یک سری ابزارها و تخصص لازم دارید.

از طرفی در اغلب سیستم های هیدرولیکی،  احتمال آسیب شیلنگ های فشار بالا بیشتر از شیلنگ فشار پایین است. اما با این وجود نیاز است تا هر دو شیلنگ مورد بررسی قرار گیرند. همچنین هرگونه حرکت اضافی در آن می تواند منجر به شکستن سر شیلنگی ها و یا قطعات دیگر گردد.

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خرابی شیلنگ هیدرولیک ، ایجاد مونتاژ شیلنگ هیدرولیک درست در اولین بار ، با مواد با کیفیت و به دست یک متخصص باتجربه است. آرامش خاطر در آمادگی است. هرچند که خرابی رخ داد، از میانبر تعمیر استفاده نکنید ، زیرا در طولانی مدت هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

خرید شلنگ پمپ هیدرولیک

همانطور که مستحضر هستید، شیلنگ های هیدرولیکی نقش حساسی را در خودرو ایفا می کنند. دقت و تفکر در خرید قطعاتی حساس مانند شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می توانند در هزینه های جانی و مالی شما صرفه جویی کند. قطعات با کیفیت و اصل زیادی در بازار وجود دارد. تنها کافیست که آن ها را پیدا کنید.

همچنین شما می توانید برای خرید به قطعات کانفایدبست اعتماد کنید. در سایت کانفایدبست قطعات خودرو با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت قرار داده شده و توضیحات مربوط به هریک از آن ها نیز ارائه شده است. شما می توانید بعد از انتخاب شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان با پشتیبانی ارتباط حاصل فرمایید تا توضیحات و راهنمایی های لازم برای خرید خدمتتان ارائه گردد.