به بهترین شکل اعتماد کن
سبد خرید خالي مي باشد

گردگیر پلوس قطعه‌ای پلاستیکی و قیف مانند است که در انتهای پلوس قرار دارد. باید بدانید که این قطعه توری شکل است و همانطور که از نامش پیداست از ورود گردو خاک به درون پلوس جلوگیری می‌کند.

اغلب تعمیرکاران در هنگام چکاپ یا سرویس دوره ای، این قطعه را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهند و در صورت نیاز به تعویض، نوع جدیدی را جایگزین می‌کنند.

گردگیرها به راحتی ممکن است پاره شوند. رانندگی در جاده‌ و برخورد سنگ و اشیاء سخت و یا کهنه بودن گردگیر ممکن است باعث پارگی آن شوند. در صورت بروز این اتفاق، گریس داخل سر پلوس نشت کرده و آلاینده‌هایی مانند آب و ذرات گرد و غبار به راحتی داخل آن نفوذ کرده و به پلوس آسیب می‌رسانند. نشتی گریس به عنوان روان کننده و نفوذ آب به داخل، به سرعت باعث زنگ زدگی و خرابی سر پلوس و یا سر گیربکس خواهد شد.

خرابی گردگیر پلوس به ظاهر ساده اما از نقص‌های اساسی و حساس است که باعث عدم به حرکت درآمدن خودرو می‌شود. بنابراین باید به موقع مراقبت و بازدیدها انجام شوند و درصورت پارگی بلافاصله آن را تعویض نمود.

علائم خرابی گردگیر به شرح زیر است:

  • ترشح گریس داخل چرخ
  • لرزش در حین رانندگی
  • آسیب دیدگی مشهود

چنانچه لرزش‌های شدید و یا صدای تق-تق قابل توجه در حین دور زدن به گوشتان خورد، به احتمال زیاد دیر اقدام کرده‌اید و کل محور اکسل باید تعویض شود.

رعایت چند نکته مهم در تعویض پلوس

پلوس یکی از مهم ترین قطعات خودرو است که درصورت خرابی حرکت خودرو را با مشکل روبه رو می‌کند و به سایر قطعات آسیب می‌رساند. به همین دلیل در وهله اول پیشنهاد می‌کنیم که برای تعویض یا سرویس‌های دوره‌ای آن به یک مکانیک مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید که در هنگام باز کردن پلوس، خودرو باید در حالت خاموش باشد. انجام این کار در حالت روشن و یا استفاده از ترمز در حین تعویض پلوس، منجر به ایجاد آسیب و صدمه برای شما می‌گردد. لطفا قبل از تعویض این قطعه، روغن دنده را تخلیه کنید.

در هنگام تعویض پلوس، مراقب قطعات دیگر خودرو باشید و از آسیب به کاسه نمد خود داری کنید. زیرا هر گونه مشکل در آن، مشکلاتی را به همراه داشته و موجب روغن ریزی می‌گردد.

راهنمای خرید گردگیر پلوس

گردگیر پلوس نیز مانند سایر قطعات خودرو، از حساسیت و جایگاه ویژه‌ای در خودرو برخوردار است. خرید و تهیه توری جدید نیازمند دقت و تجربه است. در اغلب اوقات تعمیرکاران این کار را انجام می‌دهند و نیازی به دخالت یا حضور شما نیست. اما این امکان نیز وجود دارد که خرید قطعه به شما ارجاع داده شده و این کار توسط شما انجام گیرد.

در ادامه به نکات مهم و ضروری خرید گردگیر پلوس را خدمت شما ارائه می‌کنیم. تا در بازار رقابتی و مملو از قطعات تقلبی دچار سردرگمی‌نگردید و فریب نخورید.

  • نوع گردگیر : اولین نکته مهم این است که به نوع گردگیرها توجه کنید. گردگیرهای پلوس باید از نوع ضد روغن که مقاوم‌تر و با کیفیت‌تر هستند، باشند. در غیر اینصورت گردگیر پلوس به گیریس پلوس برخورد کرده و از حالت عادی خارج می‌شود. در این اتفاق گردگیرها مقاومت خود را از دست داده و خراب می‌شوند.
  • برند : اگر سری به بازار خرید قطعات خودرو بیاندازید با انواع قطعات و لوزام یدکی خودرو با شکل یکسان و قیمت‌های متفاوت روبه رو می‌شوید. در این هنگام تنها راه تشخیص قطعه با کیفیت و مورد اعتماد، انتخاب برندی نام آشناست. قطعات برند کیفیت خوبی داشته و از اعتبار بالایی برخوردار هستند.
  • قیمت و هزینه : در بازار لوازم یدکی، توری‌هایی وجود دارد که قیمت و هزینه کمتری دارند. گردگیرهای پلوس به دوسته ضدروغن و ساده وجود دارند. گردگیرهای ساده قیمت و هزینه کمتری داشته و از مقاومت کمی‌برخوردارند. علارقم پایین بودن قیمت، خرید این قطعات به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد.
  • نوع خودرو : گردگیر پلوس در انواع خودروها متفاوت است. مثلا گردگیر پلوس پراید با گردگیر پلوس سمند متفاوت است.
  • نوع گردگیر پلوس : علاوه بر نوع خودرو به نوع گردگیر نیز توجه کنید. به عنوان مثال گردگیر پلوس داخلی پراید یا گردگیر بیرونی آن متفاوت است.

تفاوت پلوس خودروهای دیفرانسیل عقب با دیفرانسیل جلو

در این دونوع خودرو انتقال نیرو و قدرت به چرخ‌ها متفاوت است. در واقع در خودروهای دیفرانسیل عقب، در ابتدا نیرو از گیربکس به میل گاردن انتقال می‌یابد. سپس از طریق آن به دیفرانسیل منتقل شده و سپس پلوس‌ها به عنوان یک رابط این نیرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کنند. در خودروهای محورعقب، محل قرار گیری دیفرانسیل در یک سیستم جدا و بر روی اکسل عقب خودرو است.

در خودروهایی که دیفرانسیل جدا هستند، کمی‌متفاوت است. در واقع دیفرانسیل آن‌ها درون جعبه دنده یا گیربکس قرار داشته و به همین دلیل حجم گیربکس محور جلو بزرگتر است. در این نوع خودروها نیرو و قدرت به صورت مستقیم از گیربکس به دیفرانسیل منتقل شده و سپس به پلوس‌ها انتقال می‌یابد. پلوس‌ها نیز این نیرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کنند.

با توجه به موارد فوق در خودروهای محور جلو، هدر رفت نیرو کمتر، وزن پایین‌تر( به دلیل عدم وجود گاردن) و انتقال نیرو سریعتر انجام می‌گیرد.

کلام آخر

علارقم نکات و راهنمایی‌های لازم، خرید قطعات کار نسبتا دشواری است. پیدا کردن برندها و شرکت‌های معتبر نیازمند تحقیق و جستجو است. از طرفی برخی افراد بودجه و توانایی لازم را برای خرید قطعات با کیفیت ندارند.

کانفایدبست با تهیه قطعات و لوازم با کیفیت و با قیمت مناسب این مشکل را حل کرده است. شما می‌توانید تنها با ورود به سایت و مراجعه به بخش محصولات، قطعه مورد نظر را پیدا کنید و سپس از طریق ارتباط با پشتیبان ما با کارشناسان ما برای خرید و مشاوره تماس برقرار کنید.